P U B L I C A Ţ I E În vederea alegerilor pentru Senat si Camera Deputatilor din anul 2024

JUDEŢUL  HUNEDOARA

Comuna Sarmizegetusa

Nr.______/15.10.2024

P U B L I C A Ţ I E

În vederea alegerilor  pentru  Senat si Camera Deputatilor din anul 2024

Conform Dispozitiei primarului nr.118/2024 se stabilesc locurile speciale pentru afisaj electoral in comuna Sarmizegetusa ce vor fi utilizate in campania electorala la alegerile pentru  Senat si Camera Deputatilor din anul 2024, astfel:

– Parcare centru satului    Sarmizegetusa (parcarea din fata magazilului “ La Doi Pasi”

– Caminul Cultural  satul  Breazova

– Caminul cultural satul    Hobita Gradiste.

– Magazinul satesc  satul   Paucinesti

– Caminul cultural satul     Zeicani

Pe un panou electoral fiecare partid politic, alianţă politică, alianţă electorală sau organizaţie a cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale care participă la alegeri ori candidat independent poate aplica un singur afiş electoral.
         Un afiş electoral amplasat în locurile prevăzute nu poate depăşi dimensiunile de 500 mm o latură şi 350 mm cealaltă latură, iar cel prin care se convoacă o reuniune electorală, 400 mm o latură şi 250 mm cealaltă latură.

Afişajul electoral este permis în alte locuri decât cele stabilite mai sus numai cu acordul scris al proprietarilor sau, după caz, al deţinătorilor şi numai cu luarea măsurilor impuse de legislaţia în vigoare pentru asigurarea siguranţei cetăţenilor.
            Sunt interzise afişele electorale care combină culori sau alte semne grafice , astfel incat sa evoce simbolurile nationale ale Romaniei ori ale altui stat.

Nerespectarea prevederilor privind afisajul electoral se sanctioneaza in conformitate cu prevederile Legii nr. 115/2015;

Intocmit,

SECRETAR GENERAL

Bugariu Simona Nicoleta

*Afisata astazi 15.10.2024 la avizier si pe site.

Posted in Alegeri parlamentare 2024, FĂRĂ CATEGORIE.